Dopadła Cię choroba skóry stóp lub paznokci? Szukasz dobrego podologa, który kompleksowo zajmie się ich leczeniem. Dobrze trafiłeś. W naszym gabinecie wykonujemy badania bakterii i grzybów, aby móc prawidłowo leczyć przypadki zakażeń. Przeczytaj w jaki sposób pobieramy materiał do badań i jak się do nich przygotować. Jeśli twoje stopy potrzebują odpowiedniej diagnozy, umów się na wizytę w naszym gabinecie na ulicy Mickiewicza 1 w Słubicach.

Dlaczego badania mykologiczne i bakteriologiczne są ważne dla podologa?

Stopy są podatne na wiele zakażeń grzybicznych oraz bakteryjnych. Wiele z dolegliwości nie da się zdiagnozować za pomocą gołego oka. Na przykład infekcje bakteryjne paznokci mogą do złudzenia przypominać grzybicę paznokci. W takim wypadku środki grzybobójcze wdrożone do leczenia nie będą przynosić żadnych efektów, a użycie środków doustnych tylko osłabi nasz organizm.

 

Co zyskujemy dzięki badaniom?

Dzięki badaniom mykologicznym i bakteriologicznym możemy określić dokładnie, z jakim rodzajem zakażenia mamy do czynienia. Dzięki temu możemy precyzyjnie dobrać odpowiednią terapię, na przykład dobierając odpowiednie specyfiki do rodzaju grzyba, który zaatakował stopy pacjenta.

 

W jaki sposób podolog pobiera materiał do badań?

Do wykonania badań bakteriologicznych oraz mykologicznych podolog potrzebuje jedynie niedużej ilości zarażonego naskórka lub płytki paznokciowej. W tym celu, za pomocą frezarki jest pobierana zeskrobina.

 

Co dalej dzieje się z próbką?

Nasz gabinet podologiczny współpracuje z laboratorium IMD Labor Oderland we Frankfurcie. Trafia tam pobrany materiał do badań mykologicznych i bakteriologicznych. Materiał jest wysyłany do laboratorium, gdzie grzyb lub bakterie są odpowiednio rozwijane, by móc dokładnie określić ich rodzaj. Razem z takim badaniem podolog otrzymuje wykaz środków, na które dany grzyb lub bakterie mogą być odporne.

 

Jak przygotować się do badania?

Przed badaniem należy całkowicie zrezygnować ze stosowania miejscowych środków przeciwgrzybicznych. W dniu badania nie należy myć zakażonej stopy. Dzięki temu obraz badań nie będzie zaburzony, co przełoży się na skuteczną i bezproblemową terapię.

Wykonanie tego typu badania nie jest jednak konieczne w przypadku leczenie większości schorzeń podologicznych. Przykładem zabiegu, który nie wymaga przeprowadzenia badania laboratoryjnego, jest usuwanie brodawek.