Odczuwasz ból palca u stopy podczas chodzenia? Zauważyłeś opuchliznę lub stan zapalny? To może być problem z wrastającym paznokciem. Tej dolegliwości nie można ignorować, ponieważ w zaawansowanym stadium może uniemożliwić nam chodzenie. Podolog dysponuje skutecznymi i nieinwazyjnymi metodami leczenia. Jeśli masz problem z wrastającym paznokciem, umów się na wizytę w naszym gabinecie na ulicy Mickiewicza 1 w Słubicach.

Jak rozpoznać wrastające paznokcie?

O wrastających paznokciach mówimy, kiedy płytka paznokciowa zmienia swój naturalny tor wzrostu i zaczyna wbijać się w tak zwane wały okołopaznokciowe, czyli skórę palca okalającą paznokieć.

 

Zła technika obcinania paznokci – najczęstsza przyczyna problemu

Istnieje wiele przyczyn powstawania wrastających paznokci. Jedną z najczęstszych jest nieumiejętne obcinanie paznokci. Wiele osób skraca je zbyt mocno, co prowadzi do zaburzenia wzrostu paznokcia. Bardzo często, pacjenci mający już problem z wrastającym paznokciem, próbują obcinać go „na okrągło”. To kolejny błąd, gdyż wycinanie kącików płytki paznokcia daje jedynie chwilową ulgę, ale w dłuższej perspektywie taki zabieg tylko pogarsza sytuację.

 

Inne przyczyny powstawania wrastającego paznokcia

Wrastające paznokcie mogą także powstawać poprzez nadmierny ucisk. Tutaj winowajcą jest najczęściej źle dobrane, zbyt ciasne obuwie. Także noszenie butów, które nienaturalnie układają stopę, na przykład buty na obcasie, może powodować niepożądane zmiany paznokci. Regularny ucisk paznokci może być spowodowany nadwagą pacjenta, a nawet ciążą.

 

Wrastające paznokcie a genetyka

W niektórych przypadkach wrastające paznokcie mogą być uwarunkowane genetycznie, na przykład u osób z tendencją do przerośniętych wałów okołopaznokciowych.

 

Metody leczenia wrastających paznokci w naszym gabinecie podologicznym

W naszym gabinecie stosujemy specjalne klamry ortonyksyjne, które mają za zadanie wyprostować paznokieć, przez co przywracany jest naturalny anatomicznie tor wzrostu. Zarówno klamry tytanowe, jak i klamry Frasera, są wykonywane indywidualnie, tak aby jak najlepiej dopasować je do paznokcia pacjenta. Dzięki temu terapia przebiega bezproblemowo, a pacjent po założeniu klamry może powrócić do codziennych czynności. Klamry nie przeszkadzają w codziennej pracy, chodzeniu, a nawet uprawianiu sportu.

 

Czy taki zabieg jest bolesny?

Podologiczne metody leczenia wrastających paznokci już dawno wyprzedziły przestarzałe, bolesne i nieskuteczne zabiegi chirurgiczne takie jak resekcja klinowa. Terapia jest całkowicie nieinwazyjna i nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji.

Wkręcający paznokieć po leczeniu
Zabieg na wkręcające paznokcie
terapia wrastającego paznokcia w Słubicach
wrastający paznokieć wyleczony w Słubicach

Kolejnym równie poważnym schorzeniem paznokci są także wkręcające się paznokcie. Przeczytaj, czym różni się wkręcanie paznokci od ich wrastania w palec w stopy.