Twoje paznokcie u stóp zmieniły kolor i stały się łamliwe? Pojawił się przy tym nieprzyjemny zapach? To prawdopodobnie grzybica paznokci. Skutecznie leczenie tej dolegliwości jest możliwe z pomocą podologa. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej o grzybicy paznokci. Jeśli widzisz podobny problem u siebie, umów się na wizytę w naszym gabinecie na ulicy Mickiewicza 1 w Słubicach.

Czym jest grzybica?

Grzybica jest bardzo powszechną chorobą u pacjentów. Wywołują ją gatunki grzybów zwane dermatofitami, które atakują skórę bądź wytwory naskórka, takie jak paznokcie. Grzybicę mogą powodować także grzyby drożdżopodobne. Większość przypadków zakażeń dotyczy stóp i paznokci. Jej występowanie jest tak częste, że przez niektórych jest uważana za chorobę cywilizacyjną.

 

Grzybica paznokci – objawy

Początkowym stadium jest zmiana koloru paznokcia na matowy biały, żółty, a nawet brązowy. Płytka paznokciowa może także zmieniać swój kształt, najczęściej staje się wtedy bardziej pogrubiona. Innym objawem grzybicy paznokcia jest to, że staje się on kruchy i łamliwy. Do tego często pojawia się onycholiza, czyli odklejania się płytki paznokcia od macierzy.

 

Gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń i jak ich unikać?

Do zarażenia grzybicą może dojść bezpośrednio przez kontakt z chorym lub pośrednio przez kontakt z przedmiotami chorego. Miejsca, w których powinniśmy zachować szczególną ostrożność to wszystkie obiekty publiczne, w których stopa może mieć kontakt z podłożem takie jak:

  • Baseny i aquaparki
  • Sauny
  • Siłownie
  • Przymierzalnie
  • Łazienki hotelowe

W takich miejscach powinniśmy koniecznie zadbać o własne gumowe obuwie, najczęściej będą to zwykłe klapki. Nie należy także pożyczać obuwia, nawet jeśli jesteśmy pewni, że właściciel butów jest zdrowy. Po kąpieli należy dokładnie osuszyć stopy i przestrzenie międzypalcowe.

 

Kto jest najbardziej narażony na grzybicę?

Ciepła temperatura i wilgoć to idealne warunki do rozwoju grzybicy. Dlatego chorują na nią często sportowcy, których stopy podczas wysiłku pocą się i nabierają większej temperatury. Narażone są także osoby pracujące w ciężkim i nieprzewiewnym obuwiu, na przykład pracownicy budowlani, policjanci, leśniczy. Również osoby cierpiące na nadpotliwość stóp są w grupie podwyższonego ryzyka.

 

Jak podolog leczy grzybicę paznokci?

Pierwszą czynnością, jaką wykonuje podolog, jest usunięcie zmienionej chorobowo płytki paznokcia. Następnie wdrażane jest leczenie oraz terapia domowa. Na problem grzybicy należy patrzeć holistycznie, dlatego warto zadbać także o lepszą odporność naszego organizmu.

Grzybica paznokcia
Grzybica na paznokciu
grzybica paznokcia przed terapią
grzybica paznokcia w trakcie terapii

Pamiętajmy, że podolog przed zdiagnozowaniem grzybicy często wykonuje badanie bakterii i grzybów, które umożliwia celną diagnozę i planowanie dalszego toku leczenia